Orhan Gazi

Orhan Gazi 1281 yılında doğdu. Babası Osman Gazi, annesi Malhun Hatun. Orhan Gazi,babası Osman Gazi’nin 1326 yılında vefatı üzerine beyliğin başına geçti. Orhan Gazi1346 yılında Bizans İmparatorunun kızı Teodora ile evlendi.

Ayrıca, Yarhisar Tekfuru’nun kızı Holofi̇ra, Bilecik Tekfuru ile evlendirilirken düğün basılıp Holofi̇ra esir alındı ve Orhan Gazi ile evlendirildi.

Müslüman olduktan sonra adı Nilüfer Hatun olarak değiştirildi.Bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti’nin üçüncü hükümdarı olacak Murad Hüdavendigar doğdu.

Savaşlarda daima ordusunun başında bulunan Orhan Gazi’nin siyasi ve askeri en önemli başarısı Bursa’nın 6 Nisan 1326 yılında alınması olarak kabul ediliyor.Alaüddin Ali Bey’i kendine vezir atayan Orhan Gazi, Orhaneli kazasını ele geçirerek Bursa önlerine geldi ve şehri kuşattı.

Şehir, ciddi bir çatışmaya girmeden teslim alındı. Devletin merkezi Bilecik’ten Bursa’ya nakledildi. Akçakoca, Karamürsel, Abdurrahman Gazi gibi öncü komutanlar ise Kandıra, Dos ve Semendire Kalelerini aldılar.Böylece Osmanlı sınırları Karadeniz ve İstanbul Boğazı’na doğru genişletildi.

15 yaşından beri hayatı savaşlar ve zaferlerle geçen Orhan Gazi askeri bir düzenleme yaparak 1328 yılında “Yaya” ismini verdiği bir ordu kurdu. Osmanlıların Kocaeli Yarımadasındaki kaleleri alarak İstanbul Boğazı’na kadar gelmeleri, Bizans İmparatorluğunun üzerinde bir baskı hissettirdi.İmparator III. Andronikos hem fethedilen kaleleri geri almak hem de kuşatılmış olan İznik’i kurtarmak için bir ordu hazırladı.

Orhan Gazı̇ İznik’te bir miktar kuvvet bırakarak Bizanslılara karşı harekete geçti. İki ordu Pelekanon (Maltepe) karşılaştı.Yapılan Pelekanon savaşında Bizans ordusu yenildi(1329). Kazanılan bu önemli zaferden sonra Orhan Gazi, İznik kuşatmasına devam etti. Bizans İmparatorluğundan ümidini kesen İznik kumandanı bazı şartlarla teslim olacağını bildirdi.

Orhan Gazi ileri sürülen şartlara uyulacağına ve halka iyi davranacağına dair söz verdi.Hristiyanlığın en önemli kentlerinden biri olan İznik 1330 yılında böylece Türk hakimiyetine girdi.

Orhan Gazi fetihlere devam ederek 1331’de Taraklı, Göynük ve Mudurnu’ yu, 1333’te Gemlik’i Osmanlı topraklarına kattı. Orhan Gazi 1337’de önemli bir ticaret merkezi olan İzmit’i ve çevresini (Koyunhisar, Hereke, Yalova, Armutlu) fethetti ve buranın idaresini oğlu Süleyman Paşa’ ya verdi.

1342 yılında Balıkesir yakınlarındaki rumlara ait Kırmastı, Mihaliç ve Ulubat Kaleleri fethedilince Karesioğullar Beyliği ile sınır komşusu olmuştur. Orhan Gazi Karesioğulları Beyliğindeki tahta geçti.

Orhan Gazi 1346’da Bizans İmparatorunun kızı Teodora ile evlendi. Ayrıca, Yarhisar Tekfuru’nun kızı Holofi̇ra, Bilecik Tekfuru ile evlendirilirken düğün basılıp Holofi̇ra esir alındı ve Orhan Gazi ile evlendirildi.Müslüman olduktan sonra adı Nilüfer Hatun olarak değiştirildi.

Bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti’nin üçüncü hükümdarı olacak Murad Hüdavendigar doğdu.

Savaşlarda daima ordusunun başında bulunan Orhan Gazi’nin siyasi ve askeri en önemli başarısı Bursa’nın 6 Nisan 1326’da alınması olarak kabul ediliyor. Alaüddin Ali Bey’i kendine vezir atayan Orhan Gazi, Orhaneli kazasını ele geçirerek, Bursa önlerine geldi ve şehri kuşattı.

Şehir, ciddi bir çatışmaya girmeden teslim alındı. Devletin merkezi Bilecik’ten Bursa’ya nakledildi. Akçakoca, Karamürsel, Abdurrahman Gazi gibi öncü komutanlar ise Kandıra,Dos ve Semendire Kalelerini aldılar.

Böylece Osmanlı sınırları Karadeniz ve İstanbul Boğazı’na doğru genişletildi. 15 yaşından beri hayatı savaşlar ve zaferlerle geçen Orhan Gazi,askeri bir düzenleme yaparak 1328 yılında “Yaya” ismini verdiği bir ordu kurdu.

Osmanlıların Kocaeli yarımadasındaki Kaleleri alarak, İstanbul Boğazı’na kadar gelmeleri, Bizans İmparatorluğunun üzerinde bir baskı hissettirdi.

İmparator III. Andronikos hem fethedilen kaleleri geri almak hem de kuşatılmış olan İznik’i kurtarmak için bir ordu hazırladı. Orhan

Gazi İznik’te bir miktar kuvvet bırakarak Bizanslılara karşı harekete geçti. İki ordu Pelekanon (Maltepe) karşılaştı.Yapılan Pelekanon savaşında Bizans ordusu yenildi(1329). Kazanılan bu önemli zaferden sonra Orhan kumandanı bazı şartlarla teslim olacağını Orhan Gazi Karesioğulları Beyliğindeki taht kavgalarından yararlanarak bu beyliğin topraklarını ele geçirdi.

Karesi Beylerinden Hacı İlbey ile Evrenos Gazi, Osmanlı hizmetine girdiği gibi, beyliğin donanmasında Osmanlı Devletine katıldı.

Marmara adaları, Üsküdar ve Kadıköy fethedildi(1352).

1354 yılında ise Gerede Beyliği ele geçirildi ve Ankara ilk kez fethedildi. Orhan Gazi, babası Osman Gazi’den 16000 km² olarak aldığı devlet topraklarını oğlu Murad Hüdavendigar’a 95000 km² olarak devretti.

Orhan Gazi devletin bir idare sistemi olması gerektiğini düşünüyordu, bu amaçla teşkilat işini Alaeddin Paşa ile Şeyh Edebali’nin bacanağı Çandarlı Kara Halı̇l Paşa’ya verdi. Orhan Gazi devlet teşkilatı içinde üç önemli̇ nokta üzerinde duruyordu.Bunlar para, ordu ve kıyafetti.Fethettiği yerlere adli ve idari işler için kadılar, askeri işler için subaşılar tayin etti.

İlk Osmanlı parası, 1326 yılında Orhan Gazi tarafindan basıldı. Orhan Gazi imar ve şehir planlamasına da önem veren bir padişahtı. İznik’in fethedilmesinden sonra, 1331 yılında İznik’teki meşhur Ayasofya kilisesi camiye çevrildi.

Ayrıca 1333’de yine İznik’te Osmanlı tarihinin ilk camisi olan Hacı Özbek Camii yaptırıldı.

Vefat tarihi, tarihçiler arasında ihtilaflıdır. Zamanının tarihçisi olan Aşıkpaşazâde, Orhan

Gazi’nin 1358 senesinde öldüğünü yazmaktadır.

 

KAYNAKÇA

ACIOĞLU Yusuf, “Orhan Gazi”, Kültür Elçisi Düşünce Yazısı. TTK, Belgelerle Tarih ve

Eğitim, Osmanlı Padişahları- Orhan Gazi. TC. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, Osmanlı

Arşivleri, “Orhan Gazi Kimdir?”, Kocaeli, Gebze.

Kadir ÇALIM
Latest posts by Kadir ÇALIM (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Kadir ÇALIM

Ben Kadir ÇALIM. Açıktan Tarih Bölümü okumaktayım. Ayrıca Tarım Bakanlığının bir bünyesinde çalışmaktayım. TB Blog ile nasıl tanıştım anlatayım. Instagram aracılığıyla TB Blog Koord. Sude Hanım ile Bloğa nasıl katılacağım üzerine konuştuk ve daha sonra TB Blog ile bir yola çıktık. Şu an Osmanlı Tarihi hakkında yazmaktayım lakin daha sonra Dünya Tarihi olarak da devam ettireceğim…

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir