Ramazan Şarj Ayıdır

 

11 ayın sultanı Ramazan, tüm ayların başı, Kur’an’ın ayı, Kur’an’ı anlama ayı..

“Ramazan’ın gelişine sevinmek imandandır.” der Efendimiz (SAV).

Oruç ibadeti, sevabı kişiden kişiye değişen çok özel bir ibadet. Herkes orucu bir başka tutar; başkasının ne çektiğini, hangi zorluklara rağmen tuttuğunu bilmeden. Hepimiz teknik olarak aynı süre aç kalırız belki ancak çilesi, güzelliği, lezzeti herkese göre değişir.

 

Kur’an ayı olan Ramazan, en güzel şekilde değerlendirilmesi gereken bir şarj olma ayıdır.

Yılın 11 ayı tükenen insanlara kendini yeniden bulması için harika bir fırsattır. Allah insanı ibadetlerle dizayn ediyor; namazla günlük hayatımızı şekillendirirken, yılda bir ay yıllık bakıma alıyor. Şöyle geçen on bir ayın yoğunluğunu, yorgunluğunu atmak için mükemmel bir zaman tanıyor bizlere.

 

Oruç ibadeti; dinimizin en güzel, en lezzet aldığım ibadetlerinden birisi. Sahuru, iftarı, teravihi, paylaşma duygusu, herbiri ayrı bir lezzet ve güzellik.

 

Ramazan, kendi başına büsbütün bir yenilenme mevsimidir. Bu saydıklarımıza ilaveten Kuran ve Namaz gibi ibadetlere de Ramazan’da ayrıca özen göstermek gerekir. Ki onların da lezzeti de bu mevsimde çok daha başka oluyor.

 

Bugün saatlerce aç kaldığımız oruç ibadetine namaz kılmak ve Kur’an okumayı da Kur’an-ı anlama çabasını da eklemez isek maalesef bir yanımız hep eksik kalacak.

 

Ramazan’ı büsbütün iyi geçirelim. Mesela oruç ibadetine ilave olarak eksik olan namazlarımızı da ekleyelim, beş vakit namaz kılmaya, günde en az bir kaç sayfa anlamıyla birlikte Kur’an okumaya gayret edelim.

 

Mesela Kur’an bize ne anlatıyor, en son anlamını ne zaman okuduk? Ya da hiç ne anlattığını merak ettik mi? İşte bunların cevabı için bu ay çok güzel bir fırsat. Zaten sahura kalkıyorsun, gelin buna sabah namazı ekleyelim, gün içinde diğer namazlara da özen gösterelim.

 

Ramazan yıllık bakım ayıdır. Yıllık bakıma girmeyen araçlar nasıl arıza verebiliyorsa şüphesiz insan da arıza verebiliyor olmalı ki Allah her yıl bir aylık periyodik bakım gerçekleştiriyor.

 

İyiliklerin yayıldığı, paylaşma duygularımızın pekiştiği, şeytanın bağlandığı, ibadetlerin ekstra bir lezzete büründüğü bu güzel zaman dilimlerinin kıymetini bilelim.

 

Hayatımızda birçok insan geçen yıl son oruçlarını tuttular. Belki biz de bugün son orucumuzu tuttuk, tutuyoruz. Seneye yıllık bakıma girebilecek miyiz, en iyisini Allah bilir. Hazır bize oruç tutma kabulü gelmişken, Allah bizi Ramazan ayına kavuşturmuşken, biz bu kavuşmanın hakkını Kur’an, namaz ve oruca sımsıkı sarılarak en güzel şekilde hakkını verelim.

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir