Önce “El-Emin” Oldu

Dünyanın en önemli duygusudur, güven duygusu. Güvenmek dünyadaki tüm duyguların temelidir, her güzel duygu bu duygunun üzerine yerleştirilir, büyütülür. Öyle ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV önce tüm cihana “el-emin” sıfatı ile yani “güvenilir insan” insan sıfatıyla tanıtıldı. Zira önce tüm alemin güvendiği bir insan oldu. Sonra makamların en şereflisi Peygamberlik makamına nail oldu. Zira Allah, Peygamberlik makamını teslim etmek için 40 yıl boyunca önce herkes tarafından kabul edilen, sevilen, bilinen güvenilir bir insan yetiştirdi.

İslam, ‘güvenilir insan’ üzerine inşa edildi. Allah vahyi “el-emin” olana indirdi, tüm müjdeleri insanların en güvenlisine, güvenilir olanına verdi. Allah’ın 23 yıl peygamberlik için 40 yıl boyunca güvenilir insan yetiştirmesi, İslam’ın ibadetten önce sözü ve öze verdiği önemi göstermektedir. Zira tüm hakikat ancak bu sıfat üzerine büyüyebilirdi, etkisini çağlar ötesine taşıyabilirdi.

Bu mesajları iyi okumadığımız sürece tüm yaşantımız eksik kalacaktır. Öyle ki en temelinde güven ve samimiyetin olmadığı her duygu bitmeye, yok olmaya mahkumdur. Güvensiz bir muhabbet, güvensiz bir ticaret, güvensiz bir seyahat.. İnsan fıtrat gereği emin olmak ister, güvenmek ister. Yol da yürüdüğüne, sözünü, canını emanet ettiği insana güvenmek ister. Kapitalizmin güvenilir ve samimi insanı bitirmeye çalıştığı bu çağda güvenilir insan olmak maalesef dezavantajlı bir durum gibi gösterilmektedir. Benlik duygusu, bireyselcilik, kurnazlık, arkadan iş çevirme, dedikodu, yalan.. hepsi samimi ve güvenilir olmanın karşısındaki en büyük düşmanıdır.

Öyle ki bu çağda sözün kıymeti kalmadı. Her kötü duygu gibi insan, sözün kıymetini bir kere kaybetti mi artık her sözü söyleme yetkisi bulur kendinde. Dün ak dediğine bugün kara diyebilir. Hakikatin çıkarını kaybeden söz, artık çağın çıkarlarının kurbanı olmuştur. Hiç bir kıymeti kalmamıştır. Sözün öyle bir özelliği vardır ki söyleyeni, söylediği hale büründürür. Sözü kıymetli olanın kendisi de kıymetlidir, sözü kıymetsiz olanın zamanla kendisinin de kıymeti gider. Ecdat bir söz uğruna canından geçmiş.

“Söz, söyleyeni söylediği hale büründürür..”

Sözler kıymetlidir canlar, sözlerimizi israf etmeyelim. Her geçen gün Allah’a giden birisi olarak sözünüzü, özünüzü toparlayın, kendinize gelin! Zira bir gün şefaatini muhtaç olacağımız önderimiz, rehberimiz, en sevgilimiz bizi huzuruna “El-emin, ümmetim” olarak çağırsın. Güvenli olalım, güvenli kalalım. Zira hakiki sözün açamayacağı istikamet, vardırmayacağı hedef yoktur. Herkesin maddeye talip olduğu bu çağda tüm benliği ile el-emin adımlara manaya sevdalı yüreklere selam olsun.

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir