Anladıklarımız, anlamadıklarımıza terk edecek!

Çok sevdiğim bir söz var, nerede bir kitap görsem “Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak içindir.” Sözü gelir aklıma. Beşikten itibaren öğrendiğimiz her bilgi bize bir ilim katar ve yaşam rotamızı oluşturur. İlkokul çağlarından itibaren başlarız hayatımıza yön vermeye ve bizi verdiğimiz yöne götürecek araçlara bineriz. Lise-üniversite derken onlarca kitap okuyan, binlerce soru çözen, günlerce hayallerimizde ki mesleğe ulaşmaya çalışan birey oluruz. Oluşturduğumuz rotamıza ulaşınca bazen “bu muydu?” der, bazen yetinmez daha büyük rotalara ulaşmak için yine bineriz bizi rotamıza ulaştıracak gemilere…

“Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak içindir.”

Tek bir kitap, tek olan, varlığından bir tane olan, en büyük olan, bütün büyüklerin kendisine muhtaç olduğu, bütün varların hazinesinde saklı olduğu o kutsal kitap Kur’an-ı Kerim.

Yaşam rotamızın sonunda kendisinde imtihan edileceğimizi çok iyi bildiğimiz üzerinde hiçbir çalışma yapmadığımız bize ‘Allah’ın rızasını garanti edecek’ muhteşem eser. Atanmasından, çalışmasından bile emin olmadığımız üniversite giriş sınavları TYT, AYT, KPSS, TUS  için binlerce ile para, binlerce saat harcıyoruz. Eğer bir meslek sahibi isek, görevde yükselme sınavlarına tüm varlığımızı harcayabiliyoruz.

Peki ya bizi “Allah’ın rızasına yükseltecek, geçtiğinde razı olunacak KK sınavı?”

Tüm sorular yüzde yüz buradan çıkacak, ve tüm cevapları içerisinde, sıfır paragraf, sıfır yorum. Oku, anla ve yaşa.

İnsan, yazarı yaratıcısı olan, hatta insanın kullanma kılavuzu gibi yaşama kılavuzu olan bu kitabı neden okumaz? neden bu derse hiç çalışmaz, insanın okuduğu hangi kitap bu vaatlerde bulunabilir?

Kur’an, kalplerin ritmini düzenleyen, okunduğunda huzur veren, dertleri hafifleten, dünyanın kirli ve puslu gündeminden uzak kılan, tüm kitapları kapsayan, tüm muhabbetleri barındıran, okunduğunda, anlandığında şahitlik yapacak, sonsuzluk gemisinin yanmaz bileti…

Vaktimiz yok, çok yoğunuz, derslerimiz var… demeyin!

Tüm vakitleri bize tahsis eden vaktin sahibini anlamak için bizim o vakte muhtaçlığımız var. Eğer vaktin sahibini anlamayı başaramazsak anladığınız her şey bir gün bizi terk edecek. Ve anlamadığımız o tek gerçekle, O’nun huzuruna çıkacağız. Anladıklarımız bizi anlamaz hale gelecek, sevdiklerimiz bizi sevmez hale gelecek, o sabahlara kadar emek harcadığımız tüm kazanımlarımız bizi terk edecek ve yüzüne bile bakmadığımız, vaktim yok dediğimiz, okumaktan kaçtığımız o gerçek, varlığın, sevdanın Rabbi’nin ilmek ilmek işlediği hayat kitabımız karşımıza çıkacak…

Gençler, dostlar, kardeşler,

Gelin, Ramazan Arefesine girdiğimiz bu günlerde hayat kitabımız, TYT, AYT, KPSS’yi (günümüz sınavları) de içinde kapsayan, “okur, anlar ve yaşarsan” seni sonsuz ev, araba, nimet sahibi yapacak bu kitabı okuyalım, ne diyor? İnsanın yaratıcısı, var edicisi, Kur’an yazarı? Bizlere hangi müjdeleri veriyor?

Bu yazı dahi, O’nu anlatan tüm yazıları gönüllerine işleyen, bu sevdanın ve sonsuzluğun sırrını anlayabilenlere selam olsun..

Hep Düşünür Bazen Yazar

28.03.2022

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir