Hayallerimiz Kadarız

“Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!”

Fatih Sultan Mehmet Han

 

İnsan, hayalleri ve planları olan, onlara ulaşmak için çabalayan bir varlık. Her insan aslında hayali kadardır, insanı hedefine gitmesine katkı sağlayan önemli gerçeklerden biridir hayalleri.

 

Hayal kurmak, bir insanın sahip olduğu en güzel meziyetlerdendir. Yarın sabaha uyanmak bile hayaldir. Çünkü umuttur, yaşama belirtisidir. Hayalini dahi kuramadığımız umutların belki kıymetini anlamayabiliriz.

 

Bir Müslümanın en büyük hayali Allah’ın gönlünü kazanmak olmalı. Burada rızasını kazanmaktır desek daha doğru olur aslında. Ancak gönül daha heyecan verici daha bizden duruyor. Hayalleri, Allah’ın gönlünü kazanmak olanın hakikati günün sonunda Allah’ın gönlünü kazanmak olabilir. (Allah en iyisini bilir.)

 

Hayal kurmayı plan yapmak ile karıştırmamak gerek. Mesela ev almak, güzel bir araba sahibi olmak hayal kapsamına değil, plan kapsamına girer. Planlar daha çok nesnel, maddesel olduğu gibi, hayaller biraz daha mana, ruh anlamında oluyor. Hayaller aslında ekonomik ve sosyokültürel şartlarla ilgisi olmayan, insanın zihin ve düşünme gücüyle ilgisi olan, insana değer katan bir kavramdır.

 

Mesela bir başarıya ulaşmak, şahsiyetine değer katmak, bir alanda uzmanlaşmak gibi bu örnekler sayısız çoğaltılabilir. Kavuşulduğunda kişiye değer katacak kavuşmaların hayalleri çok değerlidir.

 

Bugün Kudüs’ün özgürlüğünü hayal etmek.. Ya da daha adil bir dünya için bir şeyler yapmayı hayal etmek çok büyük ve sorumluluğun farkında olunan bir hayaldir. Bu hayali kurmak basit gibi görülse de bu eylemi düşünmek büyük bir sorumluluk, bilinç, birikim hatta sağlam bir inanç gerektirir.

 

Ülkemizin yerli ve milli savunma sanayilerinden SİHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar ve ailesi dün bir uçak fabrikası kurmak gibi bir planı olsaydı bugün belki bu katma değer ve başarıyı yakalayamayacaktı. Ancak bir hayal kurdular, ülkeleri için, dünya mazlumları için bir hayal kurdular ve hayalleri için çabaladılar, gayret ettiler, önlerine gelen engelleri bir bir aştılar, azimle çalıştılar ve bugün Dünya savaş literatürünü değiştirdiler. Dünyanın en değerli teknolojilerini ürettiler ve birçok gencin hayallerini açtılar. Bir zamanlar kurduğu hayaller yüz binlerce gencin hayali oldu.

 

“İnsanın kalitesini, hayallerinin kalitesi ve buna ulaşma gayreti belirler.”

 

İnsanın kader çizgisinde, doğru yollarda ilerlemek için kullanılan en önemli duygudur hayaller. Hayalleriniz olsun, hayallerinizi kimseye hiçbir şeyin karşılığında satmayın. Her gün yeni bir hayal ekleyin gününüze ve buna ulaşmak için gayret edin. Herkesin bir yaşam planı vardır mutlaka ama herkesin hayalleri olamaz.

 

Bugün iyi okullarda okumak, iyi bir işte çalışmak herkesin yaptığı planlardır. Ancak iyi bir okulda uçan arabayı geliştirme hayali kurmak iyi bir hayal olur. Hayallerle beslenmiş planlar daha büyük hayaller kurmamıza yol açacaktır.

 

Velhasıl, en büyük hayali Allah’ın gönlünü kazanmak olan, bu dünyanın geçici planlarının aralığından sonsuzluğa vuslat hayaline geçen sevdalara selam olsun..

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir