Karınca Tito’nun Hikayesi

İtalyan yazar Lucianno, düşünce suçlusuydu. 4m2’lik bir hücreye mahkum oldu, hem de tam 17 sene için!

O kahrolası hücreye yerleştiği birinci gün her şey normaldi. Aradan birkaç hafta geçti.
Lucianno düşünmeye başladı.

“Burada 17 sene nasıl geçer?..”

Aradan aylar geçti. Sanki her geçen gün biraz daha mahkum oluyordu zavallı hücresinde.

Bir sabah bir karıncanın burnunu ısırmasıyla uyandı Lucianno. Onu büyük bir titizlikle parmağının ucuna alıp “Acaba?” dedi. ”Acaba bu karıncayı yetiştirip kendime bir dost yapabilir miyim?” Dedi. Kaybedecek hiçbir şeyi yoktu ve bunu denemeye değerdi.

Karıncayı yanı başında duran küçük sehpaya koydu. Karınca karıncalığını yapıp, kaçmaya çalıştıysa da Luci bırakmadı onu. Etrafını çevirerek karıncanın kaçmasına engel oldu. Onunla konuşmaya ve onu eğitmeye kararlıydı. Başarabilse yalnızlığı sona erecekti. Karınca ile tam 3 sene uğraştı. Karşılıksız da olsa konuştu ve dertlerini anlattı ona. Bir de isim taktı karıncaya: Tito.

Bir sabah Tito’sunun ona ”Günaydın.” demesiyle uyandı Lucianno.

Bu duyabileceği en muhteşem sesti. Büyük bir heyecanla yatağından dışarıya fırlayıp bağırmaya başladı: ”Konuştun, Tito sen konuştun! Nihayet konuştun. Günaydın, günaydın, binlerce günaydın dostum!..”

Artık bir dostu vardı Lucianno’nun ve bunu hiç kimse bilmiyordu. Tito’nun varlığı yazarın en büyük sırrıydı. Kimse duymamalıydı. Gardiyan duymamalı, bu rüya bitmemeliydi. Bu büyük dostluk tam 17 sene sürdü. Hiç kimse bilmedi Tito’yu. Lucianno, Tito’ya tüm bildiklerini öğretti. Konuşmayı, okumayı, yazmayı, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, fikir üretmeyi…

Bildiği her şeyi öğretti. Kah ağladılar, kah güldüler.

Aradan tam 17 yıl geçti ve bir gün asık suratlı, soğuk yüzlü gardiyan kapıyı araladı. Hazırlan yarın çıkıyorsun dedi beton sesli gardiyan. Gardiyan gittikten sonra Lucianno ağlayarak karıncaya döndü,“Bitti Tito. Bitti büyük dostum. Yarın çıkıyoruz, yarın özgürüz.” dedi. Tito da ağladı.

Yazar Tito’ya sordu, “Söyle dostum, yarın çıkar çıkmaz ilk ne yapalım?”

Tito: “Gidelim bir bara ve hayvan gibi içelim.” Dedi. Gülüştüler. Sabaha kadar uyumadılar. Hayal kurup bu fare kapanından farksız lavabolu dikdörtgenin ilk defa tadını çıkarttılar. Bir anda sanki hücre genişlemiş gibiydi.

Sabahın ilk ışıklarıyla son kez açıldı demir kapı.. Kapıdan çıkarken son kez geri döndü ve ranzasına baktı İtalyan yazar. Sadece şu iki kelimeydi ağzından dökülen: “Vay bee…” Dışarı çıktılar.

Tito Lucianno’nun omuzundaydı. Sabahın körüydü ve mevsim kıştı. Kar lapa lapa yağıyordu. Lucianno bavulunu havaya fırlattı ve “özgürlük” diye bağırdı. Tito da bağırdı. Yağan kar umurlarında değildi. Yürüdüler, kara inat yürüdüler. Özgürlük sıcaklığına kar mı dayanır kış mı? …

Nihayet bir barın önüne geldiler.

Tito sordu: “Şimdi biz buraya girebilecek miyiz?”

Avazı çıktığı kadar “Biz artık özgürüz!” diye bağırdı Lucianno.

İçeri girdiler. İçeride sızmız kalmış üç beş adamla kasanın başında uyuklayan barmenden başka kimse yoktu. Bir masaya oturdular.

Bir ara Lucianno’nun gözü masanın yanındaki aynaya ilişti. Hapisten çıkarken yaptığı gibi yeniden mırıldandı, “Vay bee!”.

Saçları bembeyaz olmuştu, yüzü buruş buruştu. Yaşlanmıştı Lucianno. Tebessümüne aradan sızan birkaç damla gözyaşı karıştı.

“Barmen bize iki bira getir.” diyebildi titrek bir sesle.

Barmen yerinden fırlayıp biraları getirdi. Bir adamın iki bira istemesinin sebebini bilmiyordu. Bilmesi de gerekmiyordu, bilmek de istemiyordu zaten. Biraları bıraktı ve kuş tüyü kasasına geri döndü.

Lucianno omzundaki dostunu bardağın içine attı. İçtiler.. Tito da içti. İçtikçe keyiflendiler. Bir ara Tito, bardaktan fırlayıp masanın üzerinde dans etmeye başladı. Elini yüzüne koyup masanın üzerine abanmış olan Lucianno büyük bir gururla kendi yetiştirdiği dostunun dansını izledi. Bir an durdu ve “Ne günlerdi be Tito!” dedi. Dertleştiler, biraz sonra yine dans etmeye başladı.

Tito dans ediyor, Lucianno korkunç bir keyifle bu muazzam manzarayı izliyordu. Bunu mutlaka birilerine anlatmalıydı. İyi bir şey yapmanın belki de en keyifli yanıydı onu biriyle paylaşmak. Ama Lucianno bu keyfi 17 sene hiç yaşamadı.

Özgürlüğünün bu birinci gününde yıllarca gizli tuttuğu bu büyük ve onur verici sırrı birileriyle paylaşmalıydı.
Etrafına baktı.
Barmenden başka kimse yoktu. “Barmen, barmen!” diye seslendi.

Barmen yarı uykulu, Lucianno’nun masasına geldi. Lucianno dans eden Tito’yu işaret ederek, büyük bir heyecanla “Barmen şuna bir baksana, şuna bir bak!..” dedi.

Barmen sessizce parmağını Tito’nun üzerine götürdü.

“Çok affedersiniz, beyefendi.” diyerek karıncayı ezdi…

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 7 Ortalama: 4.4]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir