Kalem Yüreğimizin Şifası

“Nûn. Kaleme ve (yazanların) onunla yazdıklarına andolsun ki… ” (Kalem Suresi)

 

Kalem, yazmanın düşünmekten sonra ki ilk aracı. Kalem, insanın düşünce ve kavrayışlarının kayıt altına alınmasını, zamandan diğer zamana aktarılmasını sağlayan en önemli araçtır.

 

Dinimizin ilk emri olan “Oku.” ve “O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.” (Alak-4) ayetlerini barındıran Alak Suresi’nden sonra gelen ikinci sure Kalem Suresi ile Allah kaleme ve yazdıklarına verdiği önemi bir kez daha ifade etmiştir. Buradan da anlaşılabilir ki Rabbimiz bize önce okumayı, okuduklarımızı anlamayı, anladıklarımızı yazmayı, nesilden nesile aktarmayı, aklımızdaki kavrayışlarımızı birilerine anlatmayı yani tebliği istiyor.

 

Kur’an-ı Kerim öyle bir mucize ki tek bir kelimesi üzerine sayfalarca kitap yazılabilir. Önemli olan o kelimelere hikmet gözüyle bakmak, kalemin sırrı gibi..

 

Rabbimiz ilk olarak bilmediklerimizi kalem aracılığıyla bizlere öğretti. Kalem, sevdaları yazan, hakikate giden yolda en güzel kayıtları tutan ve bizim o yolda ilerlememizi sağlayan en önemli araçtır. Kalem, sevdiklerimize sevgimizi, muhabbetimizi sözcük sözcük aktarmamızı sağlayan kalıcı eserlerin imzasını taşıyan en önemli şahittir.

 

Biz sevdaların en güzeli, en özeli olan en sevgilimiz, Efendimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (S.A.V) ve getirdiği hayat kitabımızı kalemin yazdıklarından öğrendik. Biz, bugün sevdaya dair tüm haykırışlarımızı, aklımızdan geçen düşünce ve kavrayışlarımızı en güzel kalemle döktük yazıya.

 

Yazmak, sevdalının sevdasının tezahürüdür. Bazen yalnızlıklarımızın en büyük yol arkadaşıdır. Bazen kalabalıklar içerisinde yazarak yalnız kalır insan. Bazen bir kalem tüm yalnızlıkları bitirir. Yazmak, dertleşmektir, dertlerin paylaşılmasıdır. Dertlerin dermanı, belki de şifasıdır. İnsan yazdıkça iyileşebilir, neyi yazdığına bağlı olarak. Yazmak derdi, kalemle şahitlenmektir. Yazmak, anmaktır, dilin sözcük sözcük kağıda dökülmesidir. Dilimizde olanların kalem şahitliğiyle haykırmasıdır.

 

Kalem, dertlerimizi karşılıksız dinleyen, söylediklerimizi hesapsız yazandır. Duyguların sözcüklere yansımasıdır. Kalemin olduğu yerde tüm sözler kalemin olur. Dile dökülemeyen hakikatlerin kağıda dökülmesini sağlar. Kalem kapanmayan amel defterimizdir, yazdıklarımızı değerli kılan, nesilden nesile aktaran güzel bir araçtır.

 

Kalem, ilmin, bilimin, hakikatin, sevdanın en güzel şahididir.

 

Kalem, en güzel yol arkadaşımız, sırdaşımız. Tüm sırlarımızın belki de tek bileni.

 

Rabbim bir ömür hakikati yazmayı nasip etsin bizleri. Bugüne kadar hakikati anlatan tüm yazmalar, yazılmış tüm sözcüklerin her bir harfi şahit olsun sevdamıza ve yazmalarımıza..

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir