KALBİMİZİN RİTMİ

Sürekli bir telaşla, gidiyor gündüz gece.

Ulaşması gereken hedefler koyuyor ancak sonunda bir türlü huzur bulamıyor. Artık mutlu etmiyor bizi, elde ettiğimiz kazanımlarımız. Mutlu olsak da çarçabuk vazgeçiyor, yeni arayışlar peşine takılıyoruz.

Sürekli bir aykırılık, sürekli bir isyan modunda hareket ediyoruz. Hatta başarıyı kendimizden, başarısızlığı ise yaratandan bilecek boyuta bile gelebiliyoruz bazen.

Dizel bir araç düşünün, mühendisi en güzel şekilde dizayn etmiş, hangi kullanım yönteminde hangi yakıt davranışını sergileyeceğini iyice tasarlamış ve kullanıcıya bildirmiş. Kullanıcı da aracını mühendisin dediği gibi en güzel şekilde kullanıyor, temiz tutuyor, bakımını yapıyor. Tabi bu durumda araç sorunsuz, sürücü mutlu.

Peki ya insan?

Basit bir aracı yapan mühendis olur da insanı yapan, insana hangi yakıtı yaktığını tanıtan, hangi yakıtla gidilirse performans alacağını söyleyen bir yaratıcı olmaz mı?

İşte insanın en önemli yakıtı: “Allah’ı anmak.”…

İnsanın yakıt pompası kalbidir. Ve kalbin yegane yakıtı ‘Allah’ı anmaktır.’.

Atış ritmini belirleyen, düzene sokan yegane kelimedir, Allah. Hem de dizel gibi dışardan ithal edilen, paralı olan bir şey değil. Son derece herkesin ulaşabileceği yegane kavram “Allah”.

Değerli dostlar, bu çağın insanının mutsuz olması, telaşlı olmasının en önemli sebebi kalp yakıtında başka yakıtlar yakması, kalbin ritmini bozmasıdır.

Kalbinde para, mal, mülk, zenginlik velhasıl dünyevileşme adına ne kadar çok yakıt varsa kalbin ritmini bozanlar onlardır.

Bir söz vardır: ‘Diline dikkat et. Dil andığını sever, sevdiğini anar.’. Bu sebeple dilin bağlı olduğu kalbe dikkat etmeliyiz. Neyi andığımızı neyi sevdiğimizi, neyi yaktığımızı iyi bilmeliyiz.

Gelin kalbimizin ritmini düzene sokacak doğru yakıtı kullanalım. Gelin “Allah” diyelim. Allah azze ve celle. Allah en büyüktür, Allah en yücedir. Kalpler Allah’ın elindedir…

Allah diyelim ki kalbimiz hizaya gelsin. Kalbimiz hizaya gelsin ki dilimiz, zihnimiz hizaya gelsin. Zihnimiz hizaya gelsin ki düşüncelerimiz hizaya gelsin, düşüncelerimiz hizaya gelsin ki davranışlarımız hizaya gelsin. Allah’ı anmak, O’nu anlamayı gerektirir. O’nu anlamak, O’nu yaşamayı gerektirir. Gelin önce analım, anlayalım, yaşayalım…

Ne diyor kalplerimizin Rabbi?

“Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Rad Suresi 28. Ayet)

Ayetteki ancak ifadesini iyi anlayan, ve ‘Ancak Allah’ı anan” kardeşlere selam olsun.

Kalbimizin ritmini bozan sevgilerden uzak kalmak duası ile…

Ubeydullah Göktekin
Latest posts by Ubeydullah Göktekin (see all)
Bu yazıyı oylar mısınız?
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

Ubeydullah GÖKTEKİN (Hep düşünür, bazen yazar..) TÜGVA Bulancak İlçe Temsilcisi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir